AhZ: Blu Mar Ten jsou zásadní pro celou elektronickou scénu

beast 67 |11.01.2010 | Interview

Pátecní vystoupení Blu Mar Ten v Roxy se blíží mílovými kroky, a tak není na škodu proklepnout si jednoho z ceských vystupujících, dje AhZ. Velký odborník na Good Looking, jeden z pruvodcu Narovinuzlomeným Podcastem, milovník dobré hudby a hlavne Blu Mar Ten, na Bushi vystoupí ve spolecném setu s Nirousem. Nezapomente, že lístky za 100 korun mužete porídit až do pátku, vecer na míste zaplatíte 150 korun.

Ahoj Honzo, rok 2009 je definitivne mrtev, tak jaký pro tebe byl – v osobní, pracovní i hudební rovine?

V osobní rovine je u me už delší dobu všechno príjemne ustálené, takže se zmeny týkaly hlavne práce, kde se udála zásadní zmena spocívající v prechodu ze zevl stylu na živnosták k tvrdé pracovní dobe bez nej. Nakonec se ukázalo, že zevl styl zas až tak zevl neni skrz rešicky úradu, daní apod., takže zacínám pocitovat výhody této zmeny. V hudební rovine se ovšem veci zacaly taky hýbat tím správným smerem. Ve svetové scéne jako takové cítím silný zmeny a sveží vítr, který se zhmotnil v radu vynikajících drumandbassových alb. Co se týce djingu, tak rapidne pribylo hraní na zajímavých místech se zahranicními hosty, který jsem vždycky obdivoval, což beru jako obrovskou satisfakci svého snažení. Taky mám moc dobrý pocit z DrumiXu, který vloni konecne vklidu zakotvil na Lávce a našel si své, doufám stálé, publikum. S klukama ze Zábru jsme rozjeli nepravidelný projektík Deep Structure, s KamCZou Narovinu zlomenej podcast pro techno.cz, nemužu taky nezmínit dá se ríct osudové setkání a hodne casu v léte stráveného se Sergeiem (dj Sintez) a spontánní navázání se na skupinu z mého pohledu pražských hudebních elit, která je zatím bez jasného názvu, ale ty v ní seš taky, Ondreji, hehe :-) Z prubehu roku 2009 jsem jednoduše nadšen!

Nejlepší hraní roku 2009?

Hehe, jak už jsem psal, letos to bylo jako smršt, zacalo to v lednu Take Control, pokracovalo Cosmicem a LIR openairem, aby vše vyústilo v Drumstation ted pred Vánocemi. A to nepocítám DrumiX. Vypíchnout jednu akci by bylo nefér vuci ostatním, kde jsem si to taky užil, ale díky vyšší míre spolecenské unavenosti si to už nepamatuju. Hodne rád vzpomínám na set s MC Toshim v podvecer na Let It Rollu, kde jsem se pri hraní cítil jiste a myslim, že to i vyšlo podle našich predstav. A tím druhým hraním, na které si vzpomenu, protože bylo nedávno a hrálo se to, co mám nejvíc rád, bylo s tebou a MC Procterem pred Instra:Mental. Zážitek, bez debat!

Dal sis do roku 2010 nejaké predsevzetí?

Covece ani ne, možná je to chyba, treba s cigárkama bych mohl prestat, ale když máš slabší vuli a už druhýho se rozhlížíš po tabáku, predsevzetí je k nicemu. Spíš tomu nechávám volný prubeh.

Jak jsi se dostal k hudbe? Proc se venuješ práve dnb?

K hudbe me vedli od malicka rodice, tatík hrál na kytaru a my s bratrem a mámou zpívali, vlastne jsem pak i nejaký rok zpíval v Bambini di Praga :-) Pak to pokracovalo nekolika lety se zobcovou a ješte déle prícnou flétnou, což zastavila pricházející puberta a s ní spojený vzdor. Puvodcem mého vztahu k elektronické muzice se stal tatík, který doma rozjel Radio 1 a pak i televizní Paskvil. A proc se venuju dnb? Drumandbass pro me byl vždycky nejprogresivnejším stylem, vždy mel a stále má co nabídnout, posouvá se, nadouvá a zase splaskává, aby se za pár mesícu zase nafoukl prostrednictvím nejakého jména, které vše zase šoupne kousek jinam. Zvlášt vloni jsem se nestacil divit. A asi se shodneme, že letos to bude ješte o trídu lepší.

Dríve jsi byl známý jako velký milovník a prezentátor Good Looking soundu. Ceho se posluchac docká, pokud zajde na tvoje vystoupení v soucasnosti?

To jsem porád velký fanda tohoto labelu, dva až trikrát do roka se scházíme v ShadowAzylu, kde se nehraje nic jinýho, než hudba GLR. Faktem ale je, že pri "bežném" hraní se pri soucasné nabídce deepu do bagu už tolik GLR desek nevejde. Tím ti už cástecne odpovídám na druhou otázku: Hraju hodne deep, zbytek obsahu bagu vždycky prizpusobim dobe, kdy hraju. Nad ránem dokážu taky zahustit, ne že ne, ale nejradši hraju na zacátku - už díky té svobode, nemusíš se nikam hnát.

S Kamczou jste loni zacali delat Narovinu zlomenej podcast. Proc jste se v této „prepodcastované“ dobe rozhodli pro tento krok? V cem je porad jiný?

Když máš za zády tak silnýho medveda jakým je Techno.cz, nerešíš prepodcastovanost. Navíc zdravá konkurence je pro všechny dobrá. Koncepci NZP jsme vytváreli v cervenci 09, kdy už na cz a sk scéne pár zavedených podcastu jelo, takže bylo od ceho se odrazit. Díky stylum dnb, které s Kamilem smažíme, nebyl až takový problém se vuci ostatním vymezit. Trochu jsme se ožrali jednou na Proseku na zahrádce, vymysleli rubriky a rozhodli se, že sebe i posluchace eNZetPéckem chceme hlavne pobavit a už to jelo. Ted už bychom snad meli mít i vypecený znelky u rubrik. Ty nám bude delat Peejay a tímto mu posílám Big up nejen za to, ale i za pravidelnou postprodukci. Další posouzení NZP nechávám na cteném uchu posluchacove.


Jaká odnož dnb te v soucasnosti baví nejvíce?

Jednoznacne to, co Instra:Mental spontánne nazývají autonomic sound. Náš Stanzim tomu ríká terminologicky presneji static sound. Do toho neúnavne utrácim vatu za starý vlivný dnb alba a singly.

Mužeš nám dát nejaká jména?

Consequence, Stray, Instra:Mental, ASC, D.Bridge, Mr.Sizef&Unquote, Triad, Sabre, Naibu, Sintez, BluMarTen, Rockwell, Alix Perez, Spectrasoul apod.

V jaké je podle tebe kondici dnb v Cechách? At už se bavíme o producentech, djích, klubech nebo posluchacích této hudby?

Zacnu u posluchacu. Rozdelil bych to na dve doufám obecne akceptovatelné úrovne, jejichž provizorní oznacení berme s nadhledem: Úroven tech, co si hrajou na intelektuály a tech, co si hrajou na opicáky. Aniž bych tim chtel ríct, že jedna je víc, než ta druhá. Každá má svoje pozitiva a negativa. Negativum intelektuálské úrovne vidím v neschopnosti si zaparit na jakoukoli hudbu. V tom opicákum uprímne závidím. Negativum druhé úrovne cítím v neschopnosti se do muziky ponorit. Spolecným prusecíkem obou úrovní je potreba se bavit. A když to vezmu v celorepublikovém merítku, opicáci logicky prevládají, ale už zacínám cítit, že se to pozvolna vyrovnává. Když se bavím treba o dobe pred deseti lety, když se šlo v CR na jungle, byla to proste rychta. Úroven opicáku (kam jsem taky patril a nestydim se za to) mela svou porci muziky každý mesíc na nejaké akci v blízkém mestecku, prípadne pres dorazivší soundsystem. Úroven intelektuálu si potrebnou muziku musela najít svépomocí, byla logicky menší a soustredovala se do malé komunity lidí v místech s vetší koncentrací informací - velkých mest. Díky internetu, hlavne pak drumandbass.cz a shadowbox.cz se zlepšila nabídka, i lidi mimo velká mesta zacali být informovaní o ruzných odnožích dnb a v tom cítím rozhodne posun k lepšímu. Takže už se nestává, že na tebe na vesnici lidi hledí jak na tvrdé Y, když jim zahraješ trebas Justified od Commix. Co se týce producentu, tak nemám, co bych vytkl, možná by to chtelo se prosadit zajímavým jménum, která si zatím své poklady nechávají v šuplíkách. Akcí pres rok je taky dost, zahranicní hosté sem jezdí ze všech subžánru dnb, takže nabídka je. Všichni se nakonec v léte potkají a spolecne zkalí na LIRu a tak to má být. Taky mi pomerne vyhovuje, že drumandbass není tak atraktivní pro investory, jako trebas trance. Porád je to zkrátka o zábave a hudbe a ne o nablýskané póze. Pokud tedy odpovím strucne: Dnb scéna v CR by dle školního známkování dostala jedna minus až dvojku.

Jak to máš s jinými hudebními styly? Co posloucháš mimo drumandbass, pokud tedy neco?

Hudbu mám obecne rád tu elektronickou, mám to v krvi, takže poslouchám kde co. Doma si pouštíme zejména starý vinyly, co nakupuju. Ted ve mne ohromnou nostalgii vyvolalo lp Sacrebleu od Dimitriho nebo Two Pages od 4hero. V aute hodne lounge music, brejky a dubstep. V práci ladim 2step, trance a housky. Hiphop sem svýho casu poslouchal taky hodne, doted si pamatuju Indyho a Oriho raný texty :-)


Na Bushi v Roxy si zahraješ 15. ledna po boku Chrise z Blu Mar Ten. Jaký k nim máš vztah a co pro tebe jejich tvorba znamená?


BluMarTen žeru už dlouho, prukopníci atmosferickýho drambejzu, to je jasná vec, pecky jako Myriad, B.R.O. nebo Global Access nás prežijou. Ale i jejich nedrumandbassová tvorba za to stojí. Mají úžasný cit pro náladu, obcas brilantne balancují na hrane popu, ale nikdy do nej nespadnou. Jednoduše jde o hodne zásadní jméno pro celou elektronickou scénu.

Jak se ti líbí jejich poslední deska Natural History?

Album roku!! BluMarTen se vyplatilo si s prvním drumandbassovým albem 13 let pockat. Ani jeden track neni prvoplánový, dokonalý zvuk, vytríbená rytmika, obcas na hranici hratelnosti, ale porád to má tak silné atmo, že je to nahony vzdálený bezduchýmu mlácení, který casto vychází z produkce jiných. Proste "f*ck off, this is how we do!"

Pripravíš si na ten vecer speciální selekci?

Naštestí jsem od Ježíška dostal velký bag, takže už tolik nemusím rešit výber vecí na vecírky. V tomhle jsem nerozhodný, vecne nevím, co vzít, takže proste hrubým výberem popadnu sto desek a v Roxy z toho neco vyleze. Urcite si ale vezmu všechny starý desky od BMT, který mám a protože dlouhou dobu vydávali na GLR, vezmu i pár z tohoto labelu.

Když už jsme u toho, jak bys jednoduše popsal zvuk, který ve svých setech hraješ?

Minimalistická, ale dynamická rytmika, která drží tempo porádne hutný base, to vše doplneno obcasným organickým zvukem klavíru, flétny nebo samplem hlasu. Casto ríkam, že deska, kterou si koupim, musí dýchat.

Jaký formát pro hraní používáš? Proc?

Používám vinyl a to cca z 80 procent, zbytek mám na cédéckách a to z prostého duvodu - na vinylu to nikdy nevyjde, protože to je drahé medium. Nicméne porád jde o analog a ten, jak známo, hreje na tele i na duši.

Kde te z kraje roku bude možné slyšet?

Hned den po BUSHi hraju v Lounech s Kikounem a Jim Barrisem, v únoru se chystám do olomouckého Metra, a pak na jednu halovku, ale to asi ješte nemužu ríct. No a hlavne pak 13.brezna na Lávce DrumiX s C4C, Rockwellem a Naibu!

Máš nejaké plány (hudební, osobní), o které by jsi se s námi chtel podelit?

Hehe, osobní plány si nechám pro sebe, ale hudební plán jeden mám. Je docela megalomanský, takže ješte ani nevim, jestli seženu stejne šílený lidi a jestli se to timpádem vubec rozjede. Uvidíme.

Nakonec prosím o vzkaz pro ctenáre a návštevníky Bushe...

Na lednové BUSHi by nemel chybet žádný príznivec kvalitní hudby, bude to událost a hlavne za lidovku, takže neváhejte ;-)

text: www.roxy.cz

Diskuze

* *
*

Načíst novou

Komentáře

 • BIOS

  2010-01-13 13:16:00

  Tak co, tešíš se niRousi?:D:D

 • MERKUR

  2010-01-11 15:56:37

  Najsss! At to hraje, pekny rozhovor! zdravim ze Slovinska,treba v unoru v Metru kluku :)

 • CZENDA

  2010-01-11 12:34:09

  Honza rulujeeea!!

 • PJ

  2010-01-11 11:29:54

  Jo,tohle jo! .) Nemuzu se dockat patku..

 • MAMBA_

  2010-01-11 10:14:38

  megaloman Ahonz, skvelý.

 • JIM BARRIS

  2010-01-11 09:02:11

  pekne pekne Honziku :)

 • RADE

  2010-01-11 07:13:39

  Dobre vy :)

 • RUDBOJ

  2010-01-11 06:59:11

  ahZ: a tak já myslim, že k tý vobíhacce na LiR se už priznat mužeš. :)

 • OZONE

  2010-01-11 01:32:42

  super...

Promotion

junglednb.cz

Parties

Na dnešní den nemáme v databázi žadnou akci...

Přidat Party

11 online úvodní strana rss kontakt reklama


Script took 0.337sec, data: 0.000000sec