Babe LN - interview

mrtvy.kenny |09.02.2004 | Interview

Jedna z mála žen na DJské pude nám poodhalila, jak se v téhle branži cítí, jak je na tom s produkcí a prihodila i pár rad zacínajícím.

Jak jsi se dostala k elektronické hudbe a k djingu?

Babe LN: Už v záveru základky mi bylo jasný, že hudba hraje v mém živote dost podstatnou roli. Pink Floyd byli základ zájmu o elektroniku. V 15 jsem šla na žižkovskou umprum. Tam jsem potkala svého budoucího prítele. Byl ve ctvrtáku, bylo mu skoro 19 a mel spoustu výrazne starších kamarádu, vetšinou dost zajímavých lidí. V krátkém case se mi neskutecne rozšírily obzory vcetne tech hudebních. Poslouchala jsem všechno možný: Zappu, Can, Kraftwerk, pozdeji party jako Coil, Test Department, Einsturzende Neubauten, Laibach, Dead Can Dance.., a prála si hrát na basu v punkové kapele, což se mi cástecne splnilo, kapela, vlastne kapely ale byly industriální. Zpocátku to byly spíš hlukové steny vytvárené ruznými kovovými objekty, rozbrušovackou a tak. Moje sbírka hudby se stále rozrustala a to i stylove. Asi v roce 93, behem studia na AVU prišla nabídka pouštet chillout v klubu Tam Tam. Ten po necelém roce skoncil, ale me už bylo jasný, že chci hrát. Zacala jsem prodávat v Maximum Underground, abych byla u zdroje. Vetšinou na desky padla cela výplata, spíš jsem ješte doplácela. Pak jsem si koupila Technicse a pujcila mizerný mixák, který nemel ani korekce.

Jaké byly pocity na první verejné akci?

Babe LN: Rok jsem jen pouštela velmi eklektický mix stylu v chilloutu, jedny z prvních vetších vystoupení byly urcite akce v Roxy - párty labelu jako Ninja Tune nebo Cup Of Tea. Neumela jsem mixovat, navíc desky, co jsem si kupovala, byly dost ruznorodé, nebyl to na zacátek nejjednodušší materiál. D Smack U zacíná vozit kapely jako TGU, konají se první festivaly: Jelení Príkop, nebo predchudce Open Air Fieldu - akce Lighthousu na letišti ve Kbelich. Mezi hraním pro 10 lidí a pro 10 000 lidí uteklo pár let, každopádne z toho druhého si nejvíc pamatuju, že se mi tak trásly ruce, že jsem se nemohla trefit prenoskou na desku.

Proc zrovna dnb? Hraješ i neco jiného?

Babe LN: První djs desky byly pomalý, downtempo, acid jazz, abstract hiphop, veci od Ninja Tune, Mo Wax, kompilace jako Rebirth Of Cool. Zaujal me breakbeat - kompilace Dope on Plastic nebo Beatz By Dope Demand, Skint vydává Fatboye Slima a TCR veci s hutnou, v podstate junglovou, basovou linkou. Vlastne jsem vetšinu casu co hraju, nehrála jen jeden styl, pokoušela jsem se míchat breakbeat s housem, nejakou dobu fungoval T-Break - spolecný projekt s Liquidem A postavený na eklektické smesi stylu a naživo hraných nástrojích a MCs napr. Dr Kary, Strictly O, Adrenalin, Klára Nemravová. Taky me zlákalo techno. Myslím, že poskytuje ze všech stylu nejvetší prostor DJovi, nejak mi ale víc sedela atmosféra vecírku s T-breakem v Akropoli, než velké party se spoustou vykolejených flintstounu a s promotéry a DJs s tykadly v nose v backstagích. Casem jsem kupovala skoro výhradne dnb a pred 3 lety prodala vetšinu techno a b/beatových desek, což me ted dost mrzí.

Co posloucháš doma?

Babe LN: Všechno možné, záleží na nálade. Drív vetšinou rotovaly na gramcích junglové placky, ale není moc casu je otácet, pres den si spíš pustím klidnejší modely, stále mám ráda ninjy, takže cokoliv od nich - Vadima, Bonobo, Mr Scruffa, Herbalizer. Mám ráda hip hop, spíš britský a francouzský než americký, hodne poslouchám všechny možné mixy, ke kterým se dostanu, at už mých kamarádu, nebo zahranicních DJs. Kvuli rádiu se snažím poslechnout i novinky mimo tanecní hudbu a do auta si beru své staré kazety. Pri odpovídání na tvoje otázky poslouchám singly Massive Attack - dobrá kamarádova investice 51,99 dolaru za limitovanou edici s parádním obalem.

Co takhle produkce?

Babe LN: Jasne že jo, to chce asi každý, víš presne, jaký zvuk hledáš a když ho nemužeš najít, tak ho vytvoríš sám. První pokusy asi pred 4 roky, mám spoustu rozdelaných polotovaru a nic jsem nedotáhla do konce. No, pár veci jo, ale porád to není ono zvukove. Mužu se samozrejme vymlouvat na spoustu vecí - dost casto jsem hrála, nekdy treba 5 dnu v týdnu, takže nezbývalo moc casu ani energie, pak taky porád nezbývaly peníze na porádný pocítac atd. Jsem netrpelivá a nechám se snadno odradit, když se neco hned nedarí. Pak tahám rozumy z nekoho, kdo si klikal myší už když sedel na nocníku, jako treba Igraczech, on na me v krátkém case vychrlí spoustu informací a já z toho mám depresi, že to tak rychle nestíhám. :) Zhruba poslední 2 roky jsem plánovala, že skoncím s hraním. Prišlo mi, že jsem se dostala do nejaké smycky - víš která deska se bude hrát nejmín 3x za noc, stále stejní lidé, stále stejné reporty, fotky stále stejných konstantne vykalených lidí - kdy se samotné hraní jakoby nemuže nikam vyvíjet. Pak jsem 3 mesíce nehrála a uvedomila si, jak moc mi hraní schází. Takže žádný ostrý rez ale pomalá odvykací kura. A konecne snad i dost energie na vlastní veci.

Na jakou akci a DJ nejradši vzpomínáš?

Babe LN: Dobrých akcí bylo hodne, treba zacátky divadelního baru v Akropoli, DJská 4 s Liquidem A, Bluem a Bolondem, obcas neskutecná atmosféra, lidi tancili na stolech, holky se svlíkaly do podprsenek... Hraní s T-Breakem v Trutnove po Fun-Da-Mental, nebo s MC Nu-C po koncertu Asian Dub Foundation v Roxy, kdy jsme si dali s jejich DJem obíhacku a MCs si pujcovali mikrofon. Úsmevná príhoda, když mi sympatickej cernej chlapík pochválil set, druhý den jsem se tam šla podívat na Fabia a došlo mi, kdo ten sympatickej chlapík byl. Jako DJ me nezklamal Andy C a jako DJ i clovek me hodne potešil Tony Colman - z puvodne plánovaného 1 špeka bylo nekolik hodin príjemného povídání.

Máš prehled o talentovaných lidech u nás?

Babe LN: Nevím o nikom úplne novým, z toho co vyšlo na vinylu Touchwood, Reverb, Rido.. Príjemne prekvapil Igraczech svým novým albem, pekne se to rozjelo na Morave. Urcite me to zajímá, díky rádiu mužu zprostredkovat veci, co me baví, dalším lidem.

Pocituješ nejakou (ne)výhodu v tom, že jsi žena DJ?

Babe LN: Já nevím, to je taková divná situace, jako když nekdo ríká ze není rasista, že jen nemá rád cikány. Když si chlápek, tak mužeš být velikej a tlustej jako CC nebo Elvis a všichni te baští a pokud o nich nekdo píše, tak vetšinou rozebírá, jak hráli, zatímco když píše o holce, venuje víc pozornosti tomu, jak vypadá. Pritom jedním dechem tvrdí, že to tak není. Když jsem zacínala hrát, byla tu jen Ladida - modelka - a všichni s oblibou opakovali takový to ta se dostala k filmu pres postel. Vubec jsem ji neznala, ale držela jsem jí palce, protože jsem cenila, že má odvahu tomuhle celit a taky si nechci na nekoho delat názor z druhé ruky. Z nekterých obálek našich hudebních periodik nevíš, jestli je to o DJkách, nebo finalistkách souteže miss. Další situace, které ti pripomenou, že jsi negr v mužském svete, jsou napríklad domluvy se zvukari.

Je rada, kterou by se mely zacínající DJky rídit?

Babe LN: Dobrý je se nastehovat k nekomu, kdo má doma gramofony a desky a denne mu nekolik hodin vymývat mozek sypáním brambor. Po nekolika mesících je natolik demoralizován, že je cas si porídit vlastní desky a infiltrovat na všechny party a do všech klubu, kam se jen hne a tak se úplne sama naucit hrát. Ted vážne - nevím, jestli mužu nekomu radit. Ale k predchozí otázce dodávám, že jsem nebyla modelka, když jsem zacala hrát. Takže nejlepší je to, co ti vadí, ignorovat. Nechci tvrdit, že nejsou žádný výhody, urcite byly situace, kdy si nekdo muže vybírat z mnoha stejne dobrých, nebo lepších DJu a vybere me jen proto, že jsem žena. Ale ráda bych verila tomu, že i na tom, co umíš, alespon trochu záleží. Když necemu doopravdy veríš, tak je dobrý se pokusit, i když se to zdá skoro nemožné. A pokoušet se s tím, že na sebe bereš riziko, že si taky mužeš pekne rozbít nos. Tohle, myslím, neplatí jen pro holky.

Proc si myslíš, že je vás tak málo?

Babe LN: Duvody jsme už víceméne probrali. Ženy se hodnotí v první rade jako estetický objekt, tak to proste je, at už se mi to líbí, nebo ne. Holky jsou vetšinou ke svému vzhledu prehnane kritické. Zvolila jsem si DJské jméno jako ironickou narážku, to jsem ješte netušila, že s ním budu muset žít tak dlouho, až se z Babe stane baba. :) Taky jsou holky od detství automaticky mín rozvíjeny technickým smerem. Zadelávají si na prehnaný respekt k technice a podvedome prijímají model, že tomu nemužou rozumet. Možná je tam i nejaká biologická danost, že normální samicky se spíš poohlídnou po nekom, kdo se o ne postará, než aby v 5 ráno rídily 400 km zpátky domu, tahaly kufr s 80 vinylama a tak. Takže se spíš snaží sbalit DJe. Jen doufám, že to nevyznelo, jako že jsou všechny DJky nenormální, protože ty, co znám, mám ráda a respektuju.

Co deláš, když nehraješ?

Babe LN: Vetšinu casu ted strávím prebalováním, krmením a procházkami s kocárkem a psem v lese. Pujcila jsem si MD s mikrofonem, protože malý MC má neuveritelný rejstrík zvuku. Jednou týdne odbíhám do rádia a moc se teším na hraní. Volný cas vlastne nemám.

Co te poslední dobou v dnb zaujalo.

Babe LN: Byla jsem ted trochu odrízlá od informací, nedostanu se do obchodu s deskami a zatím nemám pevné pripojení, což drív nevadilo, protože jsem vetšinu casu u pocítace trávila ve studiu na Žižkove a mohla neomezene surfovat a stahovat. Zachranuje me Adam a www.fosny.cz, diky nemu mám každý týden novinky pro rádio. Líbí se mi tradicne zvuk CIA, docela se rozjel Basswerk a potešil Calibruv Signature. Spoustu zajímavé, u nás neznámé produkce, jsem privezla z JAR, bohužel jen mp3, žádný vinyl. Jsou totiž v nevýhode, protože se tam vubec nelisuji desky a do Lodenic to mají dost daleko. Je tam celkem slušne rozjetá dnb scéna. A zatímco tady se dost lidí vrhlo na liquid funk, tam se hraje hodne, ale opravdu hodne zostra. Zaujal me Rawkiss, DJ, producent, promotér a tvurce serveru www.thebreakdown.co.za. Doufám, že se podarí, abychom ho v léte mohli slyšet také v Cechách.

Delá s tebou neco pátek 13.? ;)

Babe LN: Úplne smrtící kombinace je pátek 13. a ješte k tomu úplnek. Když se to tak sešlo naposledy, byl to ukrutný vecírek. A v Ostrave jsou ukrutné vecírky skoro pokaždé, ani nemusí být pátek 13..

//Babe LN nám ukáže zac je toho loket tento pátek 13.2.2004 v ostravském klubu Marley na akci Messarosh005. Detaily akce v našem partylistu.

Diskuze

* *
*

Načíst novou


16 online úvodní strana rss kontakt reklama


Script took 0.255sec, data: 0.000000sec